Varmt välkommen att kontakta Kristdemokraterna!

Här hittar du kontaktuppgifter för pressjour, medlemsfrågor, parti- och riksdagskansliet etc.

Besöksadress: Munkbron 1, 111 28 Stockholm.
Postadress: Kristdemokraterna, Box 2373, 103 18 Stockholm.
Telefon: 08-723 25 00
Har du politiska frågor så rekommenderar vi i första hand e-post i andra hand telefon. Telefonöppettider för besvarande av politiska frågor är vardagar 9-11.
E-post: info@kristdemokraterna.se

Riksdagen
Kristdemokraterna
Besöksadress: Riksgatan 1
Postadress: Kristdemokraterna, Riksdagen, 100 12 Stockholm
Tel: 08-786 40 00

Pressjour

Ej SMS.
E-post: press@kristdemokraterna.se
Telefon: 070-20 600 20

Parti – och riksdagskansli

Johan Ingerö
Partisekreterare
E-post: johan.ingero@kristdemokraterna.se

Partiledarstaben

Kristina Zettersten
Stabssekreterare
E-post: kristina.zettersten@kristdemokraterna.se

Informationsavdelningen

Fredrik Noreback
Biträdande partisekreterare och informationschef
E-post: fredrik.noreback@kristdemokraterna.se

Sara Borgström
Projektledare
E-post: sara.borgstrom@kristdemokraterna.se

Erik Sjöstedt
Kampanjstrateg
E-post: erik@kristdemokraterna.se

Pressavdelningen

Mia Widell
Presschef
E-post: mia.widell@kristdemokraterna.se

Seth Örbrink
Pressekreterare
E-post: seth.orbrink@kristdemokraterna.se

Politikavdelningen

Tove Fridman
TF chef för politikavdelningen
samt Politiskt sakkunnig – SoU och kommittéansvarig
E-post: tove.fridman@kristdemokraterna.se

Amanda Nordbö
Gruppledningssekreterare och brevsvar
E-post: amanda.nordbo@kristdemokraterna.se

Erik Bronner
Brevsvar
E-post: erik.bronner@kristdemokraterna.se

Jan Fjellstedt
Politiskt sakkunnig – KRP, NU och kommittéansvarig
E-post: jan.fjellstedt@kristdemokraterna.se

Arvid Janson
Politisk sakkunnig - UbU, KrU
Epost: arvid.janson@kristdemokraterna.se

Angelica Karlsson
Politiskt sakkunnig
E-post: angelica.karlsson@kristdemokraterna.se

Alexandra Bengtsson (föräldraledig)
Politisk sakkunnig - UbU, KrU

Administration- och organisationsavdelningen

Robert Lisborg
Kanslichef
Telefon: 08-723 25 20
E-post: robert@kristdemokraterna.se

Camilla Sehlin
Chefsekreterare
Telefon: 08-786 44 10
E-post: camilla.sehlin@kristdemokraterna.se

Tommy Bernevång-Forsberg
Organisationschef
Telefon: 08-723 25 06
E-post: tommy.bernevang@kristdemokraterna.se

Mattias Grängzell
Organisationssekreterare
E-post: mattias.grangzell@kristdemokraterna.se

Anna Jernemalm
HR-specialist
E-post: anna.jernemalm@kristdemokraterna.se

Hanns Boris
IT-tekniker
Telefon: 08-723 25 25
E-post: hanns.boris@kristdemokraterna.se

Mathias Pettersson
Support- och nätverkstekniker
Telefon: 08-723 25 24
E-post: mathias.pettersson@kristdemokraterna.se

Philip Sandwall
Vik. assistent
E-post: philip.sandwall@kristdemokraterna.se

Jakob Hallman
Organisationsutvecklare

Ronja Strid
Organisationsutvecklare

Anders Tholerud
Organisationsutvecklare

Pia Lidwall
Organisationsutvecklare

Christoffer Andersson
Organisationsutvecklare

Evelina Nilsson
Organisationsutvecklare

Elin Wetzig (föräldraledig)
Assistent

Markus Ekström
Vaktmästare





Sidinformation

Senast uppdaterad:
24 november 2022